FAQs

Frequently Asked Questions

Kullandığınız cihazlar faturalı olduktan sonra, kullandığınız elektriğin de faturasını ödedikten sonra bu konuda hiç bir yasal kısıtlama yok. Ancak, cihazlar kaçak olursa, elektrik kullanımıyla ilgili şaibeli bir durum söz konusu olursa mali şube ve jandarma tarafından başınız derde girebilir.
2022 Ocak ayından itibaren ülkemizde tüm kripto para işlemlerinin vergilendirilmesi ile ilgili devlet yetkilileri ve uzmanlar tarafından bir çalıştay kurularak bir kanun taslağı hazırlanmaktadır. Bu taslakta dikkatimizi çeken detay ise üretim yoluyla yani mining ile kazanılan coin veya token'ların vergi dışı bırakılıp ülkemizde kripto madenciliğinin desteklenmesidir. Sonuç olarak an itibariyle bir kısıtlama olmayıp konuyu yakından takip ediyoruz.
Konuyla ilgili bir fetva bulunmamaktadır. Ancak şunu söyleyebiliriz. İslam dini mantık dinidir, akla hitap eder. Bankacılık işlemlerinizde EFT yaparken kesilen masrafı bankanız bu işlemi onaylaması için kurduğu sunucuların masrafı için sizden almaktadır. Bir kripto para transferinde ise kesilen işlem ücreti bu işlemleri onaylayan milyonlarca mining cihazlarına ödül olarak dağıtılmaktadır. Dolayısıyla burda bir Proof of Work yani İş Ispatı vardır. Daha fazla bilgi için blog yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.
Madenciliğin doğası gereği kripto para dünyasındaki blok zincirlere yazılan tüm işlemlerin onaylanması gerekir. Hangi cüzdanda kaç tane coin var, nereye transfer edilmiş, bu cüzden blok zincirdeki hangi blokta, gibi tüm soruların cevabını bulmanız için birilerinin mutlaka madencilik yapması gerekir. Bütün dünyada aynı anda milyonlarca cihazın fişini çekerseniz madencilik durur o zaman da kimse kimseye kripto para transferi yapamaz, veya kripto para ile bir yere ödeme yapamaz. Sonuç, mining bitmez.
Bu sorunun cevabı her ay, her hafta, her gün hatta her saat değişebilmektedir. Cihazların maliyeti, harcanan elektrik miktarı, kazılan coin'in anlık fiyatı ve dolar TL kuru bu değişikliğin sebeplerindendir. Bunun yerine teknolojisini sevdiğiniz ve geleceğine inandığınız coin'i kazmak daha mantıklıdır. Dünyada en çok kazılan coinler Bitcoin ve Ethereum'dur. Bunları sırasıyla LiteCoin, Dogecoin, Kadena gibi alt coinler takip eder. Daha fazla bilgi için blog yazılarımızı okuyun.